Komputer Cyklu – zbędny luksus czy konieczność?

Nowoczesne technologie obecnie towarzyszą nam na każdym kroku, mało tego – nie wyobrażamy sobie bez nich życia! Postęp nie ominął także dziedziny Naturalnego Planowania Rodziny. Nasze mamy miały do dyspozycji tylko termometry rtęciowe, my możemy dziś korzystać z zaawansowanych urządzeń takich jak Komputery Cyklu. Co to takiego?

Komputer Cyklu to urządzenie, które określa dni płodne i niepłodne analizując podstawową temperaturę ciała. Do komputera dołączony jest termometr, którym codzienne rano dokonuje się pomiarów. Komputer analizuje wyniki za pomocą algorytmów matematycznych. Producenci podają skuteczność urządzenia na poziomie nawet 99,5%. Koszt takiego sprzętu to około 2 tys. zł.

 

Oddajmy teraz głos Magdzie, która od 3 lat jest użytkowniczką Komputera Cyklu.

Dlaczego zdecydowałaś się na zakup Komputera Cyklu?

Kupiłam Komputer Cyklu ponieważ nie ufałam swoim własnym obserwacjom cyklu. Wolałam mieć urządzenie, które za mnie przeanalizuje cykl i wskaże mi kiedy są dni płodne a kiedy nie, z prawie 100% pewnością.

Czy długo próbowałaś nauczyć się NPR?

Obserwowałam swój cykl i zapisywałam wyniki na wykresach przez niecały rok. Przed ślubem zdecydowałam się jednak na zakup Komputera Cyklu.

Co w samodzielnej obserwacji sprawiało Ci największą trudność?

Zdecydowanie analiza śluzu. O ile z analizy temperatury czarno na białym można wyciągnąć wnioski, to obserwacja śluzu jest tak względna i tak wiele czynników jest do przeanalizowania, że gdybym miała polegać tylko na niej, to nie współżyłabym wcale.

Co się zmieniło po tym jak zaczęłaś stosować Komputer Cyklu?

Zdecydowanie spokój wewnętrzny i pewność, kiedy są dni płodne, a kiedy nie.

Jak wygląda stosowanie Komputera Cyklu? 

Analiza cyklu z komputerem jest bardzo prosta. Wystarczy codziennie rano, mniej więcej o tej samej porze, mierzyć wbudowanym termometrem temperaturę w ustach.  I na tym kończy się nasze działanie. Temperatura automatycznie zapisuje się na urządzeniu, wykres rysuje się sam, a na kalendarzu możemy sprawdzić przewidywaną miesiączkę.

Komputer Cyklu to duży wydatek w porównaniu ze samodzielnym prowadzeniem obserwacji, uważasz że jest warty swojej ceny?

Zdecydowanie tak.

 

Czy Komputer Cyklu jest dla każdego?

Odpowiedzmy na pytanie zawarte w tytule: Komputer Cyklu to zbędny luksus czy konieczność? Ani jedno ani drugie!

Komputer Cyklu nie jest zbędnym luksusem, bo wiele kobiet tak jak Magda ma problem z samodzielnym analizowaniem objawów. Zdarza się, że niektórzy porzucają NPR ze względu na to, że nie ufają swoim objawom i boją się pomyłki, dla takich osób Komputer Cyklu będzie wybawieniem. Niektóre kobiety są bardzo zabiegane i nie mają czasu ani ochoty na uczenie się od podstaw NPR, dla nich również to rozwiązanie będzie bardzo wygodną opcją.

Komputer Cyklu nie jest również koniecznością. Ja jestem tutaj dobrym przykładem, bardzo dobrze radzę sobie z samodzielną obserwacją i jestem pewna tego co widzę. Dla mnie zakup takiego urządzenia to byłby zbędny wydatek.

 

Wady i zalety Komputera Cyklu

Zalety:

  • wygoda
  • wysoka skuteczność przy minimalnym zaangażowaniu
  • kalendarz przewidujący kolejne miesiączki
  • urządzenie może być pomocne w trakcie starania o dziecko

Wady:

  • wysoka cena
  • brak analizy śluzu – Komputer analizuje tylko temperaturę, a większość szkół NPR stosuje metodę tzw. podwójnego sprawdzenia czyli połączenie analizy śluzu i temperatury.

 

Podsumowując

Komputer Cyklu to świetne rozwiązanie dla wielu kobiet! Cieszę się, że technologia ułatwia nam życie i wspiera Naturalne Planowanie Rodziny. Czy warto kupić tak drogi sprzęt? Naucz się najpierw podstaw NPR i obserwuj samodzielnie kilka cykli. Jeśli po tym czasie uznasz, że Komputer Cyklu to coś dla Ciebie to kup go i ciesz się wygodą!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *