Czy obserwacja cyklu jest tylko dla katolików?

Na potrzeby tego artykułu podzielmy społeczeństwo na dwie grupy:

Grupa nr 1– to osoby korzystające z Naturalnego Planowania Rodziny/ Metod Rozpoznawania Płodności/ monitorowania cyklu – zwał jak zwał.

Grupa nr 2 – to osoby korzystające z metod antykoncepcyjnych takich jak doustna antykoncepcja hormonalna (tabletki), prezerwatywy, spirale, krążki, plastry, zastrzyki itd.

Utarło się, że:

Grupa nr 1 to praktykujący katolicy

Grupa nr 2 to ,,wierzący, ale niepraktykujący” i reszta świata

Uogólniając prawdopodobnie właśnie tak jest. I ja się pytam: dlaczego tak jest?! Dlaczego z naturalnych metod korzystają głównie praktykujący katolicy?!

 

Oczywiście wiem dlaczego!

 • Bo nauka rozpoznawania płodności to obowiązkowy element przygotowania do ślubu kościelnego, a co za tym idzie:
 • Poradnie ,,przykościelne” to obecnie praktycznie jedyne miejsca, w których można się nauczyć obserwacji cyklu, więc:
 • Dla wielu osób obserwacja cyklu = Kościół
 • Jak ktoś nie jest w Kościele to zazwyczaj nie będzie chciał korzystać z kościelnych propozycji (bo Kościół jest postrzegany jako stary, zaściankowy, nienowoczesny, zacofany itd.).
 • Dodatkowo naturalne metody błędnie uważane są za nieskuteczne.

Uważam, że bardzo dobrze, że osoby przygotowujące się do ślubu mają okazję nauczyć się stosowania naturalnych metod. Jednocześnie takie przyklejenie tych metod do Kościoła sprawia, że cała reszta (czyli grupa 2) dużo na tym traci! Dla mnie osobiście umiejętność obserwacji cyklu to wartość sama w sobie, którą chce się dzielić niezależnie od tego czy ktoś jest katolikiem czy nie. Pewnie zapytacie co takiego wartościowego w tym jest. Już mówię.

 

Dlaczego naturalne metody mogą być wartościowe nie tylko dla katolików:

 • Umiejętność obserwacji cyklu uczy świadomości własnego ciała. Oprócz wiedzy kiedy mogę zajść w ciąże wiem kiedy mogę mieć gorszy nastrój, gorszą cerę, jak czuje się w poszczególnych fazach cyklu. Taka wiedza przydaje się na co dzień.
 • Naturalne metody są wartościowe, bo są skuteczne (wbrew powszechnym opiniom). Prawidłowo prowadzone obserwacje dają skuteczność podobną do tabletek antykoncepcyjnych.
 • Oczywiście stosowanie naturalnych metod idealnie wpisuje się w zdrowy styl życia! Przecież obecnie coraz bardziej zwracamy uwagę na to jemy, na ruch itd. Dlaczego nie pójść o krok dalej i zadbać o swoje ciało np. rezygnując ze sztucznej antykoncepcji?
 • Naturalne Planowanie Rodziny jest totalnie ekologiczne! Zero odpadów, zero chemii, opakowań, lateksu, strzykawek itd. Zero Waste w czystej postaci!
 • Jak Zero Waste to oczywiście duża oszczędność pieniędzy.

 

Ogromnie liczę na to, że stereotyp dotyczący naturalnych metod będzie się powoli zmieniał. Mam nadzieję, że coraz więcej osób, które nie są w Kościele katolickim będzie dostrzegało wartość w obserwacji cyklu, chociażby ze względu na dbałość o własne zdrowie. Jeśli znacie takie osoby podeślijcie im ten artykuł!

O wadach i zaletach NPR od trochę innej strony pisałam tu.

 

Wymieniłam tylko kilka rzeczy, podzielcie się tym co Waszym zdaniem jest wartościowe w korzystaniu z monitorowania cyklu!

 

 

5 komentarzy

 1. A co z osobami, które mają nieregularne miesiączki? Raz jest co miesiąc, innym razem nie ma 3,4 miesiące. Nawet lecząc się ginekologiczne i tak musi minąć pewien czas, żeby “było jak w zegarku”. Druga sprawa to nawet mając regularne a zaczynając przygodę z NRP to też musi minąć parę cykli, przez które kobieta uczy się swojego organizmu, jak ma się wtedy zabezpieczać?

  Ela
  1. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby stosować NPR przy nieregularnych cyklach, wręcz przeciwnie, obserwacja może pomóc w wyregulowaniu cyklu. Więcej na ten temat pisałam tu: https://womanstory.pl/2018/12/21/naturalne-sposoby-regulacji-cyklu/
   Przy nieregularnych cyklach stosujemy zwykłe zasady, skuteczność metody jest tak samo wysoka. NPR to nie jest metoda stworzona dla osób z cyklami ,,jak w zegarku”.
   Co do nauki, owszem potrzebne jest kilka cykli, żeby nabrać wprawy dlatego ja zawsze radzę, żeby zacząć obserwacje na kilka miesięcy przed ślubem. Jeśli ktoś już współżyje i chce zacząć stosować NPR to jaką metodę zabezpieczenia wybierze to jest jego indywidualny wybór. Ja nie byłam w takiej sytuacji więc ciężko mi coś do radzać, ale wydaje mi się, że ucząc się zachowywałabym po prostu większy margines błędu, dopóki nie nabrałabym pewności.

   Kasia
 2. Ja mogę się pochwalić, że od niedawna sama zaczęłam prowadzić obserwacje. Co prawda jestem w pierwszej grupie, ale uważam, że to must have każdej kobiety i powinni tego uczyć w szkołach.
  Przede wszystkim dlatego, że dzięki temu widać co się dzieje z naszym zdrowiem, a jeśli chcemy o nie zadbać to warto (mi pomogło to zobaczyć, że coś jest nie tak i podjąć odpowiednie działania).
  Dla mnie chyba najważniejsze to to, że stałam się świadoma tego co się dzieje ze mną w określonej fazie i widzę rzeczy, na które wcześniej nie zwracałam uwagi.
  To jest niesamowite!
  Co prawda Kościół promuje tę metodę i bardzo dobrze, ale stworzył ją przecież lekarz.

  Jagoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *