Podstawy NPR – wyznaczanie fazy niepłodności poowulacyjnej

Do tej pory w cyklu Podstawy NPR zajmowaliśmy się w miarę prostymi tematami, przyszedł czas na trudniejsze zagadnienie, które jest jednym z celów prowadzenia obserwacji.

Poprzednie wpisy:

Ostatnio skończyliśmy na analizie karty obserwacji hipotetycznej Oli. Dziś pójdziemy krok dalej – wyznaczymy początek fazy niepłodności poowulacyjnej.  Nie będę się rozpisywać na temat teorii, zrobimy to na przykładzie, krok po kroku.

 

Czym jest faza niepłodności po owulacyjnej?

Jest to czas po owulacji, który uznajemy za czas bezwzględnej niepłodności, to znaczy, że nie ma w tym czasie żadnych szans na zajście w ciążę.

 

Wyznaczanie fazy niepłodności poowulacyjnej

Wykres Oli wygląda tak, więcej na temat tego co się na nim znajduje znajdziecie w tym wpisie.

1.Oznacz szczyt objawu śluzu 

O tym co to jest szczyt objawu śluzu pisałam tutaj. Szczyt objawu śluzu oznaczamy dużą kropką nad symbolem śluzu.

2. Obrysuj kółkiem pierwszą wyższą temperaturę po objawie szczytu, która jest wyższa od 6 niższych temperatur poprzedzających

3. Ponumeruj wstecznie 6 niższych temperatur

4. Wykreśl linię podstawową przez najwyższy punkt z 6-ciu niższych temperatur

5. Oznacz dwie kolejne temperatury wyższe

6. Jeżeli trzecia z nich jest wyższa co najmniej o 0,2°C od linii podstawowej, wówczas wieczór tego dnia możemy uznać za początek okresu niepłodności

Początek okresu niepłodności oznaczamy linią ze strzałką, tak jak widać na poniższym wykresie.Koniec! Wyznaczyliśmy fazę niepłodności poowulacyjnej. Okazuje się, że Ola współżyjąc 19 dnia cyklu nie miała już szans na zajście w ciążę, ponieważ od wieczoru 18 dnia rozpoczął się okres bezwzględnej niepłodności. Poza tym uzyskaliśmy informację, że pierwsza wyższa temperatura w tym cyklu pojawiła się 16 dnia.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli – nie czekamy do końca cyklu z interpretacją karty, możemy zacząć obliczenia w momencie, gdy uda się nam wyznaczyć szczyt objawu śluzu, a więc zauważymy, że w kolejnych dniach nie mamy już takiego dobrego śluzu jak wcześniej. Gdy wyznaczymy szczyt objawu śluzu trzeba poczekać tylko na 3 wyższe temperatury, żeby wyznaczyć początek okresu niepłodności. Dzięki temu wiemy kiedy możemy zacząć współżycie po owulacji bez ryzyka zajścia w ciążę.

 

Zadanie z *

Ostatni punkt zakłada, że temperatura powinna być o  0,2°C wyższa od linii podstawowej. Co jeśli tak nie jest?  

Jeżeli trzecia z wyższych temperatur nie jest wyższa co najmniej o 0,2°C od linii podstawowej, wtedy musimy poczekać na 4-tą wyższą temperaturę. Powinna ona leżeć powyżej linii podstawowej, ale już niekoniecznie o co najmniej o 0,2°C. Wieczór tego 4- tego dnia możemy przyjąć jako początek okresu niepłodności poowulacyjnej.

 

Podam Wam jeszcze jeden przykład wykresu z zastosowaniem tej zasady. Karta graficznie różni się trochę od poprzedniej, ale nie ma to żadnego znaczenia.

1.Oznacz szczyt objawu śluzu 

2. Obrysuj kółkiem pierwszą wyższą temperaturę po objawie szczytu, która jest wyższa od 6 niższych temperatur poprzedzających

3. Ponumeruj wstecznie 6 niższych temperatur

4. Wykreśl linię podstawową przez najwyższy punkt z 6-ciu niższych temperatur

5. Oznacz dwie kolejne temperatury wyższe

6. Jeżeli trzecia z wyższych temperatur nie jest wyższa co najmniej o 0,2°C od linii podstawowej, wtedy musimy poczekać na 4-tą wyższą temperaturę. Powinna ona leżeć powyżej linii podstawowej, ale już niekoniecznie o co najmniej o 0,2°C. Wieczór tego 4- tego dnia możemy przyjąć jako początek okresu niepłodności poowulacyjnej.

 

Podsumowując, aby wyznaczyć fazę niepłodności poowulacyjnej:

 1. Oznacz szczyt objawu śluzu.
 2. Obrysuj kółkiem pierwszą wyższą temperaturę po objawie szczytu, która jest wyższa od 6 niższych temperatur poprzedzających.
 3. Ponumeruj wstecznie 6 niższych temperatur.
 4. Wykreśl linię podstawową przez najwyższy punkt z 6-ciu niższych temperatur.
 5. Oznacz dwie kolejne temperatury wyższe.
 6. Jeżeli trzecia z nich jest wyższa co najmniej o 0,2°C, wówczas wieczór tego dnia możemy uznać za początek okresu niepłodności.

* Jeżeli trzecia z wyższych temperatur nie jest wyższa co najmniej o 0,2°C od linii podstawowej, wówczas poczekać musimy na 4-tą wyższą temperaturę. Powinna ona leżeć powyżej linii podstawowej, ale już niekoniecznie o co najmniej o 0,2°C. Wieczór tego 4- tego dnia możemy przyjąć jako początek okresu niepłodności poowulacyjnej.

 

Wyznaczanie fazy niepłodności poowulacyjnej to jedno z najtrudniejszych zagadnień, ale i cały sens prowadzenia obserwacji. Trudno jest załapać to za jednym razem, warto przećwiczyć interpretację kilku kart, najlepiej pod okiem instruktora. Więc jak nie rozumiesz nic z tego co dzisiaj napisałam nie martw się, to normalne. Ja na początku robiłam wszystko z powyższą instrukcją, krok po kroku, aż doszłam do wprawy. Nie zrażaj się od razu, to nie jest takie trudne jak się wydaje, trzeba tylko poćwiczyć 🙂

Powodzenia!

 

9 komentarzy

 1. A co jeśli trzy wyższe temperatury nie występują bezpośrednio dzień po dniu? Mamy np. pierwszą wyższą, drugą, potem spadek poniżej lini podstawowej na dwa dni i trzecia wyższa występuje dopiero po tych dwóch dniach przerwy?

  Natala
   1. Bardzo dziękuje za odpowiedz! Czyli jeśli pojawi się temperatura jeszcze wyższa niż te na których podstawie wyznaczyliśmy okres niepłodności poowulacyjnej (na podstawie tych 6 punktów) to wszystko w porządku i jest to wciąż okres niepłodny? Aż do miesiączki następnej?

    Paulina
     1. Pani blog jest bardzo pomocny 🙂 pozwolę sobie zadać jeszcze pytania. Czy możliwe jest to że był dzień szczytu śluzu, potem śluz zanika a nie ma skoku temperatury? Czy możliwe że skok był przed dniem szczytu śluzu? Jak w takiej sytuacji wyznaczyć początek niepłodności poowulacyjnej?

      Paulina
 2. Nieplodnosc bezwzgledna rozpoczyna sie juz rano – 4.dnia temperatur wyzszych po szczycie. Nie trzeba czekac do wieczora. Wg metody polskiej – T. Kramarek 🙂

  Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *