Podstawy NPR – prowadzenie obserwacji po odstawieniu doustnej antykoncepcji

Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna z najpowszechniej stosowanych metod antykoncepcji. Swoją popularność zawdzięczaja wygodzie stosowania i wysokiej skuteczności zapobiegania ciąży. Niestety ze stosowaniem doustnej antykoncepcji wiąże się szereg działań niepożądanych, dlatego część kobiet decyduje się na odstawienie tabletek. Część z nich wybiera Naturalne Planowanie Rodziny, które dodatkowo jest ekologiczne i naturalne (jak sama nazwa mówi), a więc wpisuje się w panujące obecnie trendy.

To artykuł dla wszystkich kobiet, które chcą odstawić tabletki antykoncepcyjne i rozpocząć obserwacje cyklu. Pozostałe wpisy z serii Podstawy NPR znajdziecie tutaj.

 

Tak naprawdę całe postępowanie po odstawieniu antykoncepcji  (artykuł dotyczy antykoncepcji doustnej) sprowadza się do kilku prostych zasad.

  1. Jeszcze w trakcie stosowania antykoncepcji dobrze jest zacząć suplementację magnezu, ponieważ antykoncepcja doustna niesie ze sobą duże ryzyko niedoboru tego pierwiastka. Jak już wiemy z tego artykułu magnez ma duże znaczenie dla regulacji cyklu.
  2. Należy zużyć do końca rozpoczęte opakowanie tabletek! Nagłe odstawienie może wywołać nieregularne krwawienia.
  3. Od pierwszego dnia po odstawieniu tabletek należy rozpocząć obserwację cyklu (śluzu i temperatury)*.
  4. W pierwszym obserwowanym cyklu nie wyznaczamy fazy niepłodności przedowulacyjnej. Zdarza się, że objawy płodności pojawiają się bardzo szybko, nawet w czasie krwawienia.
  5. W pierwszym obserwowanym cyklu po szczycie objawu śluzu oznaczamy nie trzy tylko cztery wyższe temperatury. Wieczór dnia, w którym wystąpiła czwarta wyższa temperatura rozpoczyna okres niepłodny. W kolejnych cyklach oznaczamy już normalnie trzy temperatury.
  6. W drugim obserwowanym cyklu fazę niepłodności przedowulacyjnej wyznaczamy tak jak u kobiety początkującej (na podstawie długości cyklów z czasu przed przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej).

* Wszystkie zasady dotyczące obserwacji i wyznaczania faz niepłodności znajdziesz w poprzednich artykułach z serii Podstawy NPR.

 

Dodatkowe uwagi:

  • Tabletki antykoncepcyjne rozregulowują gospodarkę hormonalną, pierwsze cykle po odstawieniu mogą być trudne do interpretacji np. z powodu zmienionego śluzu.
  • Zdarza się, że po odstawieniu antykoncepcji miesiączka nie pojawia się samoistnie, w takiej sytuacji trzeba pójść do lekarza.
  • Nie ma przeciwwskazań, by starać się o dziecko już w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułki. Jednak jeśli po porodzie chcemy stosować NPR dobrze jest poobserwować kilka cykli i pozwolić organizmowi na powrót do normalnego rytmu. Doświadczenie w obserwacji jest bardzo cenne, bo po porodzie interpretacja objawów jest dużo trudniejsza. Dotyczy to nie tylko sytuacji po odstawieniu antykoncepcji, bardzo dużo kobiet wychodzi z założenia, że po ślubie zajdą od razu w ciążę więc odpuszczają sobie obserwacje, a potem ,,się zobaczy”. Niestety czas po porodzie nie jest najlepszy do nauki NPR od podstaw i bez wcześniejszego doświadczenia w obserwacji trudno interpretować mało klarowne w tym czasie objawy.

 

Jak widzicie rozpoczęcie obserwacji po odstawieniu antykoncepcji nie jest szczególnie skomplikowane. Stosując kilka prostych zasad można skutecznie odłożyć w czasie ewentualne poczęcie, a organizm z pewnością będzie wdzięczny za niefaszerowanie go zbędną chemią. 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *