Podstawy NPR – obserwacja śluzu

Podstawy NPR to cykl dla wszystkich, którzy chcą usystematyzować swoją wiedzę w zakresie prowadzenia obserwacji. Poprzednio pisałam o zasadach prowadzenia pomiarów temperatury. Dziś porozmawiamy o tym jak obserwować śluz. Temperatura ciała to wartość bardzo konkretna i obiektywna, ze śluzem jest zupełnie inaczej. Łatwo o pomyłkę w interpretacji tego co widzimy, jednak im dłużej prowadzi się obserwacje tym większa pewność.

Obserwacja śluzu niektórym osobom może wydawać się dziwna i nieestetyczna, tak to delikatnie nazwijmy. Pamiętajmy jednak, że to fizjologia naszego ciała i te dyskretne sygnały, które nam wysyła, chociażby w postaci śluzu, mogą być przydatne w codziennym życiu.

Śluz jest wytwarzany w szyjce macicy po to, żeby ułatwić plemnikom dotarcie do jajowodu. Śluz zawiera substancje odżywcze, które wzmacniają plemniki i jest idealnym środowiskiem, które umożliwia im przetrwanie, a nawet czekanie w kryptach szyjki macicy (czyli w miejscu gdzie jest wytwarzany śluz), aż dojdzie do jajeczkowania. Plemniki bez śluzu giną w pół godziny z powodu kwaśnego środowiska pochwy.

 

Kiedy i jak?

Śluz należy obserwować w ciągu całego dnia, w trakcie wizyt w toalecie. Można ocenić jedynie wzrokowo to co znajduje się na bieliźnie lub papierze toaletowym. Zazwyczaj bez dotykania da się ocenić rozciągliwość śluzu, jego kolor i przejrzystość. Na początku jeśli mamy wątpliwości można złożyć i rozłożyć papier toaletowy, na którym znajduje się wydzielina, lub po prostu pomiędzy dwoma palcami spróbować rozciągnąć śluz, żeby ocenić ten konkretny parametr. Tak wiem, dla niektórych to wykracza poza wszelkie granice. Niektóre cechy śluzu trudno przeoczyć np. objaw mokro – ślisko, bo po prostu czuć, że jest mokro i ślisko, wystarczy po prostu wnikliwie obserwować.

 

Śluz dobrej i gorszej jakości

Cała obserwacja śluzu sprowadza się do tego, by rozpoznać czy danego dnia pojawił się śluz i czy był on dobrej czy gorszej jakości. Śluz dobrej jakości wskazuje na to, że jesteśmy w okresie najbardziej płodnym, jednak śluz gorszej jakości również może umożliwić poczęcie i dni kiedy obecny jest ten śluz, również traktuje się jako płodne. Jakie są zatem cechy śluzu dobrej i gorszej jakości?

sluz

(Kliknij w zdjęcie, aby je powiększyć)

Szczyt objawu śluzu

Szczyt objawu śluzu to jedno z podstawowych pojęć, którym będziemy się posługiwać w trakcie prowadzenia obserwacji.

Jest to ostatni dzień, w którym wystąpił śluz relatywnie najlepszej jakości.

Przykład:

sluzy

Kiedy będzie dzień szczytu objawu śluzu? 4 dnia, ponieważ to był dzień kiedy śluz o jakości lepszej od pozostałych pojawił się ostatni raz.

Jeśli w cyklu w ogóle nie ma śluzu dobrej jakości szczytem objawu śluzu będzie ostatni dzień śluzu relatywnie najlepszej jakości. Piszę relatywnie, ponieważ jeden śluz gorszej jakości może być lepszy niż inny śluz gorszej jakości.

Prosty przykład: żółty, żółty, biały, biały, żółty. Szczyt objawu śluzu to będzie ostatni dzień białego śluzu, ponieważ biały jest lepszy niż żółty, mimo, że oba są zaliczane do śluzu gorszej jakości.

 

Utrudnienia w obserwacji śluzu

Śluz dobrej jakości bardzo łatwo jest pomylić ze spermą, która znajduje się w pochwie następnego dnia po współżyciu. Warto wiedzieć, że płyn nasienny jest rzadszy i nieciągnący, nie jest szklisty, ani błyszczący tak jak śluz szyjkowy. Jednak odróżnienie go od śluzu wymaga wprawy.

Większość kobiet nie ma śluzu w okresie niepłodności, jednak zdarzają się osoby, które obserwują wydzielinę przez cały cykl. Różni się ona od tej z okresu płodności. Jej główną cechą jest to, że jest ciągle jednakowa, a w okresie płodności śluz się zmienia z dnia na dzień. Ważna jest wnikliwa obserwacja, aby zauważyć zmiany śluzu, które wskazują na początek okresu płodności. Na początku prowadzenia obserwacji, w przypadku wątpliwości można zrobić tzw. test szklanki. Polega on na tym, że śluz wrzucamy do szklanki z wodą. Stała wydzielina, którą obserwujemy przez cały cykl rozpuszcza się i woda staje się mętna, natomiast śluz szyjkowy w całości unosi się w wodzie. Może lepiej użyć do tego testu plastikowych kubeczków, które od razu wyrzucimy.

 

Być może dla osoby, która dopiero rozpoczyna prowadzenie obserwacji to wszystko wydaje się bardzo skomplikowane i trudne. Rzeczywiście jak przypomnę sobie moje początki, łatwo nie było, nie do końca wiedziałam jak określić to co widzę. Jednak po ponad 20 zaobserwowanych cyklach nie muszę się w ogóle zastanawiać nad tym jaki to jest śluz ani wnikliwie go analizować przy każdej wizycie w toalecie. Ta pewność przychodzi wraz z doświadczeniem, dlatego  jeśli np. planujesz ślub i zamierzasz korzystać z tej metody daj sobie czas na naukę i zacznij obserwacje kilka miesięcy przed tym wielkim dniem, żeby jak przyjdzie co do czego nie głowić się czy można współżyć czy nie.

Pytania dotyczące tego tematu można zostawić w komentarzach. W następnym wpisie z cyklu Podstawy NPR opowiem o tym jak nanosić oznaczenia na kartę obserwacji.

 

PS: Spokojnie, na zdjęciu jest tylko skrobia ziemniaczana 😀

19 komentarzy

 1. Witam, jestem w pierwszy cyklu starań . Cykle ok 31-33 dni więc owulacja powinna wypadać między 15-20 dniem dziś jest 17 dzień cyklu szyjka miękka i wysoko ale śluz jest bardzo lepki i wogole nie wypływa, nie ma koloru wsumie można by rzec że jest sucho ..
  Czym to może być spowodowane jeszcze za wcześnie na płodny śluz lub już po fakcie.??

  Karolcia
 2. Test szklanki mnie rozbawił…ale z powodu tego, że dopiero zrozumiałam, że kobiety mogą mieć tyle śluzu, aby taki test zrobić. Jestem w 5 cyklu obserwacji i ledwo na jednym palcu mogę zaobserwować śluz. Nie miałabym co wrzucić do szklanki, bo ledwo co mam rozciągać między palcami. Może że 3 razy miałam tyle śluzu, aby sprawdzić czy due rozciąga między palcem wskazującym a kciukiem.

  Danka
 3. Jak mam interpretować to, że w środku jestem mokra i się troszkę lepię, ale nic nie wydostaje się na zewnątrz? Mam tak od paru dni, wcześniej się za bardzo nie obserwowałam pod tym kątem. Jestem ponad dwa miesiące po pierwszym porodzie, karmię piersią. Zaszłam w ciążę w noc poślubną, zupełnie z zaskoczenia, ponieważ teoretycznie powinnam być wtedy w końcu cyklu. Nie bardzo chcę powtórki…

  Neth
 4. Czy można zacząć się uczyć tej metody i obserwacji w okresie karmienia piersią? Jestem już prawie rok po porodzie, nie mam jeszcze miesiączki a chciałabym już zacząć sama obserwować powrót płodności. Mam za sobą drugi poród, po pierwszym karmiłam dwa lata i przez cały ten czas nie miałam miesiączki. Zależy mi na stosowaniu naturalnych metod (chciałam nawet zakupić dla ułatwienia komputer cyklu ale wszystkie komputery tego typu są wiarygodne dopiero po pierwszej miesiączce).
  Jak sobie radzić teraz?

  Iza
 5. Ja do wyznaczania swoich dni płodnych wykorzystuje komputer cyklu myway, który na podstawie temperatury ciała, poziomu hormonu LH i jakości śluzu szyjkowego wyznacza moją owulację, mam go już parę lat i jeszcze mnie nie zawiódł, a w dni płodne jak mam ochotę na zbliżenie to stosuje diafragmę caya łącznie z żelem plemnikobójczym.

  Helenka
  1. Jeśli wyznaczy się niepłodność populacyjną to do rozpoczęcia miesiączki uznaje się to jako niepłodność pewną niezależnie od tego jaki będzie potem śluz. Przed miesiączką jest spadek progesteronu więc może się pojawić śluz dobrej jakości, ale tylko wtedy uznaje się te dni jako niepłodne.

   Wik
 6. Dzień dobry

  Czy mogłabym prosić o pomoc w interpretacji mojego wykresu na e-mail? Próbowałam już wcześniej zasięgnąć porady na forum poświęconym metodom naturalnym, ale odzewu póki co nie ma, a sprawa jest dość ważna i chciałabym się po prosrtu upewnić że wszystko jest ok.

  Pozdrawiam

  Ra
  1. Nie udzielam indywidualnych porad przes internet. Proszę zgłosić się do instruktora w Pani miejscowości, w większych miastach funkcjonuje wiele poradni przy parafiach i tam można znaleźć nauczycieli.

   Kasia
 7. Swój śluz obserwuje od jakiś 3 cykli i mam taki problem.. Właściwie przez cały cykl mam śluz nawet wtedy, gdy teoretycznie rozpoczyna się 3 faza. Wiem, kiedy mam dni płodne, bo wtedy śluz jest jak białko jaja, a po okresie i przed jest zazwyczaj biały, mętny.. I zastanawiam się czy to normalne, że nawet przed okresem pojawia się śluz (niekiedy jest go całkiem sporo) i często nawet w tej 3 fazie odczuwam mokrość.. Ogólnie z moich obserwacji wynika, że jestem płodna cały cykl. Odczuwam lekką suchość w 3 fazie, ale chyba nie było dnia, kiedy zapisałabym w notatkach brak śluzu. Być może mam jeszcze za mało doświadczenia, ale może pomocna będzie Twoja opinia 🙂 Pozdrawiam!

  kaśka
  1. Prawdopodobnie masz stałą wydzielinę, możesz robić test szklanki tak jak pisałam w artykule. Zgłoś się ze swoimi obserwacjami do instruktora w twojej miejscowości, który przeanalizuje karty, na pewno rozwieje Twoje wątpliwości.

   Kasia
 8. Posiłkuję się dość często testem szklanki (jestem w okresie karmienia piersią) i mam pytanie – u mnie wygląda to prawie zawsze tak, że woda robi się mętna, ale ‘coś’ w niej pływa, taki większy ‘glutek’, jak to interpretować?

  Klaudia
  1. Jeśli ,,coś” pływa to interpretuje się to jako śluz, najlepiej jednak połączyć kilka aspektów obserwacji, czyli to co widzimy na bieliźnie, jaka jest konsystencja wydzieliny, rozciągliwość, a test szklanki potraktować jako wskazówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *