Czym (nie) jest NPR?

NPR czyli Naturalne Planowanie Rodziny to temat dla niektórych oczywisty, a dla innych nie do końca zrozumiały. To artykuł dla osób, które gdzieś, kiedyś słyszały o NPR, ale nie do końca wiedzą z czym to się je.

Słyszałaś kiedyś, że NPR to kalendarzyk małżeński? To najczęściej powielany, mit, który już na dobre zagościł w świadomości Polaków. Mimo prowadzonej od lat edukacji, mnóstwo osób nadal uważa, że NPR= kalendarzyk małżeński. Sytuacja podobna do tej z ruchem antyszczepionkowym. Tu miejsce na małą dygresję.

Nie wiem czy wiecie, ale w 1998 roku niejaki Andrew Wakefield opublikował badania według, których rzekomo szczepionka MMR spowodowała autyzm u dzieci. Przerażeni rodzice przestali szczepić swoje pociechy. Po dokładnym przeanalizowaniu sprawy przez instytucje medyczne po latach okazało się, że badanie Wakefild’a było przeprowadzone w sposób tendencyjny i nieuczciwy, artykuł wycofano, a autora wykreślono z rejestru lekarzy. Mimo tych radykalnych działań część osób do tej pory wierzy w te błędne teorie, które nie mają potwierdzenia w żadnych badaniach naukowych, co skutkuje tym, że część rodziców nie szczepi swoich dzieci.

Co prawda wiara w to, że NPR to kalendarzyk nie ma tak groźnych dla społeczeństwa skutków, ale uważam, że warto to sprostować.

Metoda zwana potocznie ,,kalendarzykiem małżeńskim”, została opracowana w latach 30 XX w. Opierała się na odkryciu, że do owulacji dochodzi około dwa tygodnie przed miesiączką. Na podstawie obserwacji 12 cykli miesiączkowych obliczano, poprzez odejmowanie odpowiedniej liczby dni, początek oraz koniec fazy płodnej. Rządziła tu czysta matematyka. Metoda ta okazała się zupełnie nieskuteczna w regulacji poczęć z jednego prostego powodu: długość cyklu kobiecego może się zmieniać zależnie od wielu różnych czynników. Wystarczy, że kobieta zachoruje, zmieni środowisko lub przeżyje silny stres. Nawet u najzdrowszej kobiety rzadko zdarza się, żeby cykl trwał zawsze tyle samo dni. Nasze ciała to coś więcej niż matematyka.

 

Na czym zatem polega Naturalne Planowanie Rodziny?

Najogólniej mówiąc NPR opiera się na wnikliwej obserwacji swojego ciała i interpretowaniu sygnałów, które nam wysyła. Istnieją różne naturalne metody planowania rodziny. Jedne z nich bazują na wyłącznej obserwacji śluzu szyjkowego lub podstawowej temperatury ciała, inne łączą obserwacje śluzu i temperatury oraz badanie szyjki macicy (jak np. metoda prof. Rötzera, z której osobiście korzystam).

Chcąc wskazać cechy wspólne dla wszystkich dostępnych metod Naturalnego Planowania Rodziny, będą to:

– wnikliwa obserwacja i interpretacja wybranych objawów

– rezygnacja z używania środków medycznych niwelujących naturalną płodność

– w przypadku odkładania poczęcia abstynencja seksualna w okresie płodnym

Warto zaznaczyć, że metody te są też dobrym narzędziem do planowania poczęcia. W przypadku problemów z zajściem w ciążę obserwacja własnego ciała może pełnić rolę diagnostyczną. Zdarza się, że kobieta, która zaczyna prowadzić obserwacje szybko zachodzi w ciążę, bo wie dokładnie kiedy może w nią zajść i niepotrzebne są dalsze interwencje medyczne. Dla przykładu: na NPR bazuje naprotechnologia, która jest coraz bardziej popularną alternatywą dla in vitro.

Tyle w kwestii wstępu, w serii Podstawy NPR dużo wnikliwiej przyjrzymy się poszczególnym składowym tej metody. Na koniec gratis dla wzrokowców!  Najbardziej schematyczny obrazek jaki udało mi się wymyślić prezentujący istotę NPR.

nprGrafikę wykonała Magdalena Stasiuk

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *