Podstawy NPR – krwawienia śródcykliczne

Wracamy do serii Podstawy NPR! Wszystkie artykuły, w których tłumaczę jak zacząć obserwację cyklu znajdziesz tutaj. Dziś lecimy z kolejnym tematem, opowiem Wam jak odróżnić miesiączkę od krwawienia śródcyklicznego.

 

Podstawowa zasada

Miesiączka to krwawienie, które zostało poprzedzone przynajmniej 3-dniową fazą wyższych temperatur.

Krwawienie śródcykliczne to krwawienie, przed którym nie wystąpiły przynajmniej 3 dni wyższych temperatur.

 

Krwawienia śródcykliczne a długość cyklu

Krwawienie śródcykliczne czasami jest mało intensywne, ale może też wyglądać tak samo jak miesiączka, może też występować wtedy kiedy spodziewamy się miesiączki. Żeby odróżnić miesiączkę od krwawienia śródcyklicznego trzeba mierzyć temperaturę. Powinny to robić szczególnie kobiety, które mają nieregularne cykle, bardzo krótkie cykle lub mają krwawienia o różnym nasileniu. Może się okazać, że to co wcześniej kobieta uważała za miesiączkę jest tak naprawdę krwawieniem śródcyklicznym.

Przykład: 23 dnia cyklu pojawiło się intensywne krwawienie trwające 6 dni, jednak nie było przed nim wzrostu temperatury – to było krwawienie śródcykliczne. Po krwawieniu pojawiła się faza wyższych temperatur, która trwała 8 dni i 37 dnia cyklu wystąpiło kolejne krwawienie – prawdziwa miesiączka.

Kobieta, która nie mierzy temperatury uznałaby w takim przypadku, że jej cykl trwał 22 dni, a po nim kolejny cykl trwał 14 dni. Mierząc temperaturę wiemy, że to był 36 – dniowy cykl, w którym wystąpiło krwawienie śródcykliczne.

 

Krwawienia śródcykliczne a płodność

Każde krwawienie śródcykliczne uznajemy za okres płodności. Dlaczego? Krwawienie może maskować śluz. Podczas krwawienia lub tuż po nim może pojawić się owulacja.

Jeśli w cyklu pojawia się krwawienie śródcykliczne szczyt objawu śluzu wyznaczamy tak:

 • w ostatnim dniu krwawienia, jeśli po nim nie występują objawy płodności
 • w ostatnim dniu krwawienia, jeśli bezpośrednio przed nim występuje śluz dobrej jakości, a po nim śluz gorszej jakości
 • w ostatnim dniu występowania śluzu dobrej jakości, jeżeli obserwuje się go zaraz po krwawieniu
 • ostatniego dnia śluzu gorszej jakości występującego zaraz po krwawieniu, jeśli w cyklu nie obserwuje się śluzu dobrej jakości

Po oznaczeniu szczytu objawu śluzu wyznaczamy koniec okresu płodności stosując normalne reguły.

Jeśli temperatura po krwawieniu nie podnosi się trzeba poczekać na śluz i wzrost temperatury.

Dlaczego pojawiają się krwawienia śródcykliczne?

Na ogół tłumaczy się to tym, że gdy przez dłuższy czas śluzówka macicy pod wpływem wysokiego poziomu estrogenów narasta i nie dochodzi do owulacji, nadmiar śluzówki przy jakimś wahnięciu estrogenów złuszcza się.

Krwawienia śródcykliczne mogą występować u kobiet w okresie dojrzewania, po porodzie lub w okresie menopauzy. W innych przypadkach występowanie krwawień śródcyklicznych może wynikać z różnego rodzaju zaburzeń i wymaga diagnostyki.

 

Mam nadzieję, że pomogłam!

 

 

12 komentarzy

 1. “Miesiączka to krwawienie, które zostało poprzedzone przynajmniej 3-dniową fazą wyższych temperatur”, a gdy krwawienie pojawia sie 40 dnia cyklu i nie bylo wzrostu temp. to czy moze to byc cykl bezowulacyjny? I krwawienie jest miesiączka?

  Iza
 2. Jak zinterpretować niewielkie trzydniowe brudzenie, występujące równocześnie ze wzrostem temperatur i w połączeniu z kleistym śluzem? Czy rzeczywiście dopiero jego koniec mogę oznaczyć jako szczyt objawu śluzu, nawet jeśli jestem pewna, że krew nie maskowała śluzu dobrej jakości?

  Magda
 3. Moje cykle są co 26 dni
  Tym razem trwał 30 dni ale zamiast normalnego okresu miałam lekkie plamienia bardzo mało krwi wręcz pare kropel ale s ogromna ilością śluzu wyglądającego jak płodny.
  Temapetarur nie mierze.
  Czy to było krwawienie srodcykliczne czy jednak miesiączka ?

  Aga
 4. Hej, super wpis. Teraz jeszcze bardziej mnie zmotywowałaś do tego, żeby mierzyć temperaturę 🙂 Aby wiedzieć, czy to przypadkiem nie krwawienie śródcykliczne.

  M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *