Pozytywny test ciążowy – i co dalej?!

Mariola od roku jest szczęśliwą żoną swojego męża. Oboje zawsze marzyli o dzieciach. W końcu mają stabilną sytuację finansową, mieszkanie po dziadkach, więc nie chcieli dłużej czekać. Mariola stosuje obserwacje i wie, że 4 dni temu powinna mieć miesiączkę. Postanowiła zrobić test ciążowy. Wie, że powinna poczekać do rana, ale z emocji nie może zasnąć. Rano szybko robi test i…

Zośka miesiąc temu wyszła za Mariusza. Właśnie wrócili ze wspaniałej podróży poślubnej, to był ich najbardziej udany wyjazd. Zośka wpadła w wir spraw związanych z niedokończonym remontem i nową pracą, w ostatnim czasie dużo się zmieniło w jej życiu. Nawał obowiązków sprawił, że czuje się ostatnio gorzej i nie ma apetytu, poza tym spóźnia się jej okres. Zośka uznała, że to przez zmianę klimatu związaną z podróżą. Jednak dla pewności postanowiła zrobić test i…

Magda od 3 lat spotyka się z Mariuszem, po maturze postanowili zamieszkać razem w Warszawie, w końcu to już poważny związek, a wspólne mieszkanie będzie bardziej ekonomiczne. Dziecko to ostatnia rzecz o jakiej teraz myślą, więc stosują prezerwatywy. Pierwsze tygodnie studiów były dla Magdy bardzo stresujące, w dodatku złapała jakiegoś wirusa. Okres spóźnił się już tydzień, ale Magda nie dopuszczała do siebie myśli o ciąży. Po kilku kolejnych dniach jednak postanowiła zrobić test i…

 

Niezależnie od tego w jakiej sytuacji się znajdujemy, informacja o ciąży zawsze będzie mieszaniną wielu emocji. U jednych będzie przeważała radość, u innych strach. Większość kobiet zadaje sobie tez czysto praktyczne pytanie: co powinnam teraz zrobić? Jak jedna z Was słusznie zauważyła, pierwsze co należy zrobić to przede wszystkim nie panikować. A co poza tym?

 

Badanie krwi

Przed wizytą u lekarza możemy wykonać badanie bHCG. Jest to hormon wytwarzany tylko w ciąży i jego obecność we krwi kobiety świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia. Nie trzeba tego badania robić obowiązkowo, ale jeśli mamy wątpliwości co do wyniku testu na pewno warto. Są też lekarze, którzy chcą, żeby kobieta przyszła na wizytę już z tym wynikiem.

 

Pierwsza wizyta u lekarza

Zazwyczaj dowiadujemy się o ciąży około 3 tygodnia. Nie trzeba od razu biec do lekarza. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, żeby pierwsza wizyta odbyła się do 10 tygodnia ciąży, a najlepiej w 7 – 9 tygodniu ciąży (wizyta przed 6 tygodniem ciąży nie ma większego sensu). To jest czas kiedy pęcherzyk ciążowy jest już dobrze widoczny i widoczna jest czynność serca płodu. Badanie USG na tym etapie nie jest obowiązkowe, ale większość lekarzy je wykonuje. Dostaniecie też skierowanie na badanie krwi i moczu i będziecie zbadane ginekologicznie.

 

Wizyta u stomatologa

Mnóstwo kobiet ma wątpliwości czy w ciąży wolno się leczyć stomatologicznie. Nie tylko wolno, ale trzeba obowiązkowo! Kobieta na początku ciąży powinna się udać na konsultację, żeby sprawdzić czy wszystko jest w porządku, a jeśli wymaga leczenia, powinno się ono odbyć. Trzeba poinformować stomatologa o ciąży. Nieleczenie zębów w ciąży może doprowadzić do uogólnionej infekcji, a nawet poronienia lub porodu przedwczesnego! Nie zliczę ile spotkałam kobiet, które nie chodziły do dentysty, no bo są w ciąży…

 

Odstawienie używek

Ciąża to czas, w którym jakiekolwiek używki są zakazane. W pierwszych tygodniach życia dziecka kształtują się wszystkie organy i jest to czas, w którym najbardziej możemy mu zaszkodzić nieoodpowiedzialnym działaniem. Warto zaznaczyć, że do około 14 dnia po zapłodnieniu toksyczne substancje nie przenikają z krwioobiegu matki do płodu i nie musimy się martwić, jeśli nie wiedząc o ciąży np. piłyśmy alkohol.

 

Kwas foliowy

Kwas foliowy to substancja niezbędna do prawidłowego rozwoju cewy nerwowej płodu, jego niedobór może skutkować powstawaniem wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego. Zaleca się, żeby stosować kwas foliowy już przez 3 miesiące przed planowanym poczęciem (w Polsce robi to niestety tylko 23,6% kobiet). W momencie gdy dowiadujesz się o ciąży, a nie brałaś wcześniej kwasu foliowego, zacznij od zaraz. Zalecana dawka to 0,4 mg dziennie. Zwiększenie dawki może zalecić lekarz w szczególnych przypadkach. Aktualne rekomendacje mówią, że suplementację kwasem foliowym należy kontynuować przez cały okres ciąży, połogu i karmienia piersią.

 

Zdrowy tryb życia

Niby oczywista rzecz, ale nie wszystkie kobiety pamiętają, że w ciąży trzeba o siebie bardziej dbać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, żeby dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne substancje odżywcze i witaminy wraz z pożywieniem. Wiem, na początku ciąży to nie jest łatwe kiedy nieraz nie można nic zjeść z powodu nudności. W takiej sytuacji warto rozważyć suplementację witamin i mikroelementów. Trzeba pamiętać też o aktywności fizycznej. Można skorzystać z dostępnych w internecie zestawów ćwiczeń na każdy trymestr lub z zajęć zorganizowanych, polecane są też takie aktywności jak spacery czy pływanie.

 

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże jakiejś spanikowanej przyszłej mamie. Gdy zobaczysz dwie kreski na teście weź kilka głębokich oddechów i pamiętaj, że w ciąży zazwyczaj nie trzeba robić wiele, żeby zapewnić swojemu dziecku dobry start.

Jakie były Wasze początki ciąży? Pozytywny test wiązał się bardziej z radością czy strachem? Jestem ciekawa czy wiedziałyście co macie robić 🙂

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *